Haziran 8, 2010

Basında Biz

 

T.C.

İSTANBUL İLİ

FATİH BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Fatih Kumkapı’daki 19  Restorana “Yıldızlı Bayrak” verildi…

Fatih Belediyesi ile İstanbul Lokantacılar Odası tarafından belirli koşulları yerine getiren Kumkapı’daki lokantalara “Yıldızlı Bayrak” verildi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Fatih’in Türk Mutfağı’na ait değerlerini ön plana çıkarmaya yönelik bu projede amaç, denetleme değil; iyiyi, kaliteliyi ödüllendirme, diğer firmaları da özendirmedir” dedi.

Kumkapı, Valentino Kartallar Restoran’da düzenlenen ‘Yıldızlı Bayrak’ dağıtım programına Fatih Kaymakamı Hasan Karakaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul Lokantacılar Odası Başkanı Sayit Karabağlı, Niyazibey Lokantaları Sahibi Niyazi Manav, Kumkapı Esnaflar Derneği Başkanı Kemal Duranoğlu ve Kumkapı esnafı katıldı.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ‘Yıldızlı Bayrak’ projesinin dört sene önce hayata geçirildiğini belirterek, Mutfak kültürünün milleti oluşturan kültürel değerlerden biri olduğuna dikkat çekti. Başkan Demir, turizmin merkezi olan Tarihi Yarımada’da bu değerlerin korunması gerektiğini belirterek, “Yıldızlı Bayrak Projesi”nin hijyen, gıda güvenliği, kalitesi, fiyat içeriği denetlenen lokantaların prestijini arttırmak gibi bir işlevinin de bulunduğunu anlattı. Projenin vatandaşa sağlıklı ürünler sunmak, lokantaların daha temiz ve hijyenik çalışmalarını sağlamak, tanımını yapmak, sınıflandırmada objektif kriterler koymak ve personele eğitim sağlamak gibi amaçları bulunmaktadır.” dedi. Demir, vatandaşlara da lokantalarda yıldız aramaları önerisinde bulundu.

Fatih Kaymakamı Hasan Karakaş, son yıllarda Türkiye’de zihniyet devrimi yaşandığına dikkat çekerek, kentsel dönüşüm projeleriyle 30 yıldan daha az bir zaman dilimi içerisinde İstanbul’un çehresinde ciddi bir değişim beklediğini ifade etti. Tarihi Yarımada Fatih’te özellikle turizme yönelik hizmet eden lokantaların hijyen, kalite ve fiyatta bir istikrar sağlaması gerektiğine vurgu yaptı. Yerli ve yabancı turisti rahatsız ederek hanutçuluk yapanları da uyaran Karakaş, “Her şey para ile ölçülmemeli. İyi propaganda, iyi ağırlama, güler yüzlü hizmetin mutlaka geriye olumlu dönüşlerinin olacağını söyledi.

Toplantıya katılan İstanbul Lokantacılar Odası Başkanı Sayit Karabağlı da “Yıldızlı Bayrak” projesinin teşvik edici ve rekabeti arttırıcı bir çalışma olduğuna dikkat çekerek, lokantacıların eğitimi için belediye ile birlikte çalışma yapmaya da hazır olduklarını söyledi.

Törende projenin öncülüğünü yapan Niyazi Bey lokantalarının sahibi Niyazi Manav da, Yıldızlı Bayrak projesini hayata geçiren Fatih Belediyesi’ne ve gönüllü olarak bu projeye katılarak, eksiklerini tamamlayan esnafa teşekkür etti. Manav, merdiven altı gıda işi yapanları ciddi bir şekilde eleştirerek, lokantacılık işinin çok önemli olduğunu ve kişilerin vicdanlarına bırakılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Kumkapı Esnaflar Derneği Başkanı Kemal Duranoğlu, Fatih Belediyesi’nin Eminönü ilçesini bünyesine katmasıyla birlikte iki senedir Kumkapı’nın daha da güçlendiğini ve kabuk değiştirdiğini belirtti. Duranoğlu, turist çekmenin çok ciddi bir çaba gerektiğini ve bunun için de ‘Yıldızlı Bayrak’ projesinin kendileri için büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından İstanbul Lokantacılar Odası Başkanı Sayit Karabağlı üç yıldız alan restoranlara, Fatih Kaymakamı Hasan Karakaş 4 yıldız alan restoranlara, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de Kumkapı’da tek 5 yıldız alan Kalamar Restoran’a Yıldızlı Bayrak ve belgesini verdi. Birlikte çektirilen hatıra fotoğrafının ardından törene katılanlar Yıldızlı Bayrak alan lokantalardan getirilen yemeklerin tadına baktı. Kumkapı Müzisyenleri Orkestrası da mini bir konser verdi. Kumkapı Esnaflar Derneği Başkanı Kemal Duranoğlu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e bölgelerine hizmetlerinden dolayı bir teşekkür plaketi ve çiçek verdi.

Galata Köprüsü üzerinde ‘Rastgele’ denildi, oltalar denize atıldı…

Başkan Demir, yakaladığı balığı denize bıraktı…

Fatih Belediyesi ile Kumkapı Turistik Restoranları ve Esnafları Dayanışma Derneği’nin (KUMDER) iş birliğiyle bu sene yedincisi yapılan Geleneksel Tarihi Yarımada Balık Festivali çerçevesinde balık tutma yarışması Galata Köprüsü üzerinde yapıldı.

Festivalin ikinci gününde sabah 08.00’de oltalarını rastgele diyerek Galata Köprüsü’nün üzerinde denize olta atan 42 amatör balıkçı öğlen 12.00’ye kadar balık tuttu. Tutulan balıklar terazide tartılarak dereceye girenler belirlendi. Çok fazla balık akınını olmadığı yarışmada birinciliği Halil Karaca tuttuğu 347 gram balıkla kazandı. Dereceye girenlerin belirlenmesinin ardından ödül törenine geçildi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, dünyanın en önemli eserlerinin bulunduğu bir alanın tam ortasında bulunduklarını belirterek, “Şöyle bir çevremize baktığımızda karşımızda Süleymaniye, yanı başımızda İstanbul’un giriş kapısı olarak da sayılan Yenicami, önün biraz ilerisinde dünyaya 600 yıllık başkentlik yapmış Sarayburnu, hemen arkamızda Cenevizlilerden kalma Galata Kulesi ve tabii ki üzerinde bulunduğumuz Galata köprüsü. Hedefimiz düzenlediğimiz bu tür etkinliklerle tüm tarihi güzelliklerin yanı sıra balık ve deniz kültürünün, İstanbul Boğazı’nın ve Haliç’in farkına varabilmek, tanıtımını en iyi şekilde yapabilmek. Vatandaşlarda balıkçılık konusunda bir bilinç oluşturmak ve halkımızı denizle daha fazla buluşturmak istiyoruz” dedi.

Balık tutma yarışmasında tutuğu 347 gram balık ile birinci olan Halil Karaca kürsüye çıkarak kupasını ve para ödülünü Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in elinden aldı. İkinci Hüseyin Özdemir ile üçüncü Habib Tombul da kupa ve para ödüllerini KUMDER Başkanı Kemal Duranoğlu’nun elinden aldı.

Ödül töreninin ardından Başkan Mustafa Demir, balık tutma yarışmasında birinci gelen Halil Karaca’nın oltasının kendisine de uğurlu gelip gelmeyeceğini denemek için rastgele diyerek Galata Köprüsü’nün üzerinden denize olta attı. Kısa bir süre beklemesinin ardından Başkan Demir’in oltasına balık takıldı. Küçük bir istavrit balığı yakalayan Başkan Demir, oltanın kendisine de uğurlu geldiğini söyleyerek yakaladığı balığı tekrar denize bıraktı.

 
 
Web Site Tasarımı Design Marmara Medya